Co je Bitcoin?

Bitcoin, často označovaný jako digitální měna, je univerzální směnný prostředek podobně jako peníze. S penězi má mnoho společného, nicméně rozdíly nejsou zanedbatelné. Aby vznikly nové bankovky, stačí je vytisknout a rozšířit mezi lidi. Tím peníze ztrácí hodnotu, protože nejsou kryté ničím vzácným (např. zlatem). Ke vzniku Bitcoinů je potřeba obrovský počítačový výkon, který počítá složité matematické algoritmy a hledá velmi konkrétní výsledky. Těchto výsledků (řetězců) je jen omezené množství, proto nemůže být hodnota Bitcoinů uměle znehodnocena. Hodnotu Bitcoinů určuje pouze a jen nabídka a poptávka.

Podobně jako peníze na účtu jsou Bitcoiny uloženy ve Vaší peněžence, která má svojí adresu. Peněženku můžete mít uloženou na svém počítači, nebo používat online peněženku vedenou např. u blockchain.info. Zabezpečení je srovnatelné s internetovým bankovnictvím.

Při platbě Bitcoinem zadáváte adresu protistrany, částku, kterou posíláte a poplatek za převod. Oproti bankovnímu převodu je platba Bitcoinem podstatně rychlejší a také levnější. Při běžném bankovním převodu je platba obvykle připsána druhý den, někdy až třetí. Pokud peníze odesíláte o víkendu nebo o svátek, doručení platby se prodlužuje o další dny. V případě Bitcoinů se jedná řádově o minuty, a to i při platbě na druhý konec planety, bez ohledu na víkend/svátek.

Pokud Vás Bitcoin zajímá, doporučujeme další zajímavé zdroje informací:
wikipedia.org bitcoin.cz bitcash.cz